niedziela, 17 kwietnia 2011

Wyszukiwarka tanich biletów LOTu

Skoro zacząłem poruszać temat ciekawych zmian w ofertach cenowych różnych przewoźników, to nie można zapomnieć o ostatniej propozycji PLL LOT. Kilka dni temu linie wprowadziły na swojej stronie internetowej ciekawą funkcjonalność o dziwacznej nazwie "Znajdź najlepszą cenę". Po kliknięciu na link następuje przekierowanie do specjalnej strony ułatwiającej znalezienie najniższych stawek na każdej niemal trasie.

Funkcjonalność ta podzielona jest na pięć zakładek: Polska, Europa, Ameryka Północna, Bliski Wschód i Azja. W każdej z nich można znaleźć listę miast do których można dostać się bezpośrednio na pokładzie LOTu, oraz najniższą stawkę cenową. Po kliknięciu na interesujące miasto rozwijana jest lista z najniższą proponowaną ceną na tym kierunku z podziałem na miesiące. Dla każdego miesiąca umieszczony jest również link przekierowujący do systemu rezerwacyjnego przewoźnika umożliwiającego zabookowanie biletów w proponowanej cenie.

Wstępny przegląd pokazuje że aplikacja ta jest świetnym narzędziem dla osób nie zdających sobie wcześniej sprawy z ofert cenowych LOTu. Okazuje się bowiem że prawie każdy kierunek w Europie cenowo zaczyna się od około 300-350 złotych, co przy opcji podróży na główne lotnisko, wliczonym w to bagażem rejestrowanym i innymi "dobrodziejstwami inwentarza" jakim jest podróż z liniami sieciowymi jest opcją dość atrakcyjną. Drugim bardzo istotnym plusem jest fakt, że system ten bardzo ułatwia proces szukania wspomnianych tanich biletów. Porównuję tutaj do doświadczeń własnych z moich niedawnych zakupów. Gdy pojawiła się bowiem pierwsza wzmianka o ofercie First minute postanowiliśmy wykorzystać ją na cele tegorocznego urlopu. Niestety okazało się, że warunki taryf promocyjnych u przewoźników sieciowych są dużo bardziej skomplikowane niż w tzw. low costach. Samo przeczesywanie systemu rezerwacyjnego również nie było takie proste i nie dawało od razu jednolitych wyników. Choćby z prostego powodu, że w trakcie przeglądania cen na wybranej dacie +/- 7 dni proponowane stawki lubiły się zmieniać w zależności od wybranego terminu lotu tam, lub powrotnego. W przypadku tej aplikacji przeglądający od razu jest przekierowywany na terminy w których obowiązuje wskazana cena biletów. Jeśli takowy termin mu nie odpowiada - może w najgorszym przypadku cofnąć się na poprzednią stronę i wybrać kolejny miesiąc :-)

OK, dość słodzenia ponieważ aplikacja nie obyła się bez kilku minusów ;) Po pierwsze, proponowane ceny są tylko na loty z Warszawy. Na rozmaitych forach i blogach coraz częściej zaczynają się pojawiać wpisy istotnie zauważające pomijanie przez LOT w swoich promocjach pasażerów zaczynających/kończących swoją podróż na lotniska lokalnych. Oczywiście nie chodzi tutaj o fakt aby ceny biletów z np. Warszawy do Barcelony były takie same jak z np. Szczecina do Barcelony przez Warszawę. Chodzi bardziej o fakt że jeśli bilet ze stolicy do Hiszpanii kosztuje niecałe 400 złotych, to na ten sam termin komfort rozpoczęcia i zakończenia podróży w przykładowym Szczecinie potrafi zwiększyć tą cenę nawet do 1000 złotych! Przydałaby się więc jakaś "kumulacja" biletów w cenach promocyjnych. Dużo większy oddźwięk w portach regionalnych miałaby ta oferta, gdyby do taryfy promocyjnej na locie "tam" była dołączona taryfa promocyjna na locie z regionu do lotniska przesiadkowego. Taka oferta stanowiłaby istotną alternatywę do połączeń coraz droższych LCC i przyniosłaby chyba dużo większy oddźwięk zamiast akcja promocyjnych stawek stosowanych tylko na trasach z Warszawy w inne miejsca w Polsce.

Innym minusem jaki udało mi się zauważyć przeglądając opisywaną aplikację jest niepoprawność przedstawianych danych. Są to zarówno dane geograficzne - przynależność Gruzji (Tbilisi) do zakładki Europa oraz brak Erywania - jak też liczbowe - zaskakująco wysoka w porównaniu do innych cena na trasie z Warszawy do Tbilisi (ponad 1100 złotych) oraz z Warszawy do Wrocławia (tutaj akurat cena ewidentnie błędna). 

Oczywiście ceny prezentowane we wspomnianej aplikacji są najniższymi w całym systemie rezerwacyjnym. Oznacza to że należą przede wszystkim do taryfy First minute lub innej zaliczanej do klasy ekonomicznej. Pasażerowie chcący podróżować w klasie Economy Semi-Flex/Flex i w klasie biznesowej muszą sprawdzać dostępne ceny w sposób dotychczasowy.

Podsumowując, aplikacja jest bardzo fajnym narzędziem dla pasażerów którzy nie mieli zbyt dużego doświadczenia w pracy z systemem rezerwacyjnym LOTu. Bardzo jasno pokazuje ona jak niska jest cena początkowa na wybranych trasach i w które dokładnie dni można znaleźć przykład takowych. Pomimo kilku zastrzeżeń dla mieszkańców stolicy stanowi to całkiem niezłą alternatywę dla połączeń LCC czy innych sieciowych przewoźników. Dla tambylców z innych miast uwzględniających w swojej podróży dojazd do Warszawy jest to dobre rozszerzenie oferty kierunków o miejsca dotychczas ciężko dostępne w siatce tanich połączeń, jak np. Gruzja, Armenia, Turcja, Serbia, Grecja, Cypr, Ukraina czy Rosja. Zwłaszcza jeśli już teraz rozważa się wiosenny wyjazd w cieplejsze rejony naszego kontynentu, bilety w granicach 400 złotych na Cypr, do Istambułu czy Aten wydają się być dość ciekawą propozycją zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość zabrania w tej cenie bagażu rejestrowanego o wadze do 20 kilogramów :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz