czwartek, 25 sierpnia 2011

Mapka wyjazdów - nowy element na blogu

Przyglądając się sieci internetowej na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo łatwo można odnieść wrażenie że Google jest na najlepszej drodze do realnego urzeczywistnienia kilku anarchistycznych wizji świata przyszłości. Ogromna sieć, globalna baza danych inwigilująca i wiedząca wszystko o wszystkich oraz brak możliwości wyrwania się poza jej system. Może i tak będzie, ale póki co ten informatyczny gigant zdobywa sobie kolejnych fanów (monopolizując raz po raz kolejne części internetu) za pomocą fantastycznych i piekielnie funkcjonalnych aplikacji. Jedną z nich jest Google Maps - doskonale znana chyba każdemu planującemu jakiekolwiek poruszanie się po nieznanym terenie.
Oprócz zwykłej mapy czy programu GoogleEarth, do sieci udostępniony też został rozbudowany interfejs sterujący (tzw. "API"), dzięki czemu mapy można wykorzystać do niezliczonej ilości pomysłów - choćby na cele serwisu Panoramio. Z systemem tym zetknąłem się jakieś dwa lata temu przyuczając się do programowania stron www. Efektem tego była m.in. mapka umiejscowiona w prawym górnym rogu bloga. Przedstawiała ona miejsca odwiedzone, trasy lotów i krótkie opisy. Dużą jej wadą była wielkość, dlatego już na samym początku postanowiłem przenieść ją gdzieś indziej. System był prawie gotowy, ale od roku jakoś nie mogłem się zabrać za jego wykończenie i przeniesienie. Ot taki tam brak weny ;)
Wpisem tym chciałem poinformować, że mapka została wreszcie przeniesiona. Znajduje się na specjalnej podstronie (link tutaj) a jej dotychczasowe miejsce zostało zastąpione elementem stałym. Sama mapka stała się przy okazji fajną prezentacją zawartości tego bloga. Wystarczyło bowiem odpowiednio skatalogować dane, aby były one pogrupowane w konkretne wyjazdy. Do tego prosta sztuczka pozwala na łączenie wyjazdów/wpisów z materiałami zamieszczonymi na tym blogu. Dlatego np. wybrane miasta informują o zamieszczonym przewodniku, a wyjazdy o napisanej relacji. Całość została również rozszerzona o linki kierujące do odpowiednich grup zdjęć umieszczonych na moim profilu w serwisie Panoramio.
Aby dostać się do zestawu informacji związanych z danym miejscem, wystarczy kliknąć jego ikonę na mapie. Opcjonalnie pod mapą znajduje się mały pasek, którego kliknięcie spowoduje pojawienie się opcji dodatkowych. Jest to warstwa wyświetleń umożliwiająca ukrycie wybranych punktów (np. linie z lotami, albo ikony z lotniskami). Drugą opcją jest lista zdefiniowanych wyjazdów rozwinięcie których pokazuje podsumowanie dotyczące m.in. odbytych przy jego okazji lotów, odwiedzonych miejsc, etc. Przy każdym miejscu znajdują się linki do blogowych materiałów opisujących dany punkt. Kliknięcie na nazwie powoduje wyświetlenie na samej mapie dymka z informacjami.Ot taki bajer, który według mnie w fajny sposób wizualnie przedstawia zakres treści z tego bloga. 
Oczywiście ilość zawartych informacji powoduje że gdzieś tam mogą się pojawiać jeszcze drobne błędy. Postaram się je naprawiać w miarę wykrywania. Poza tym założenie jest takie, aby cała aplikacja była aktualizowana na bieżąco, tak aby warto było do niej zaglądać co jakiś czas. Mam nadzieję że do czegoś będzie Wam ona przydatna. Dla mnie to fajny trening znajomości GoogleMaps API - taki tam element dodatkowy który może kiedyś się przyda w pracy zawodowej :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz